اخبار دفتر مشاوره و سلامت

سی و یکمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره در دانشگاه شهید بهشتی بصورت مجازی برگزارشد
نجمه سیدحسینی

سی و یکمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره در دانشگاه شهید بهشتی بصورت مجازی برگزارشد

سی و یکمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشگاه ها با حضور دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان ، دکتر علم معاون دانشجویان داخل ، دکتر نصیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی، دکتر واعظی معاون فرهنگی دانشگاه شهید بهشتی و خانم دکتر صادقی مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان و مدیران مراکز مشاوره در دانشگاه شهید بهشتی بصورت مجازی  برگزار شد .


دکتر صدیقی با اشاره به اینکه آثار روحی و روانی بیماری کرونا و شیوع ویروس کرونا در جامعه کمتر از آثار جسمانی و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن برای افراد نیست گفت: مراکز مشاوره از نخستین روزهای ورود این ویروس به کشور با دانشجویان در ارتباط بوده و به آنان مشاوره تلفنی و اینترنتی ارائه کردند.رئیس سازمان امور دانشجویان ضمن تاکید بر تداوم و استمرار خدمات و اقدامات مراکز مشاوره دانشگاه ها در مقابله با ویروس کرونا گفت: زیرساخت های آموزش مجازی دانشگاه ها که در دوران اخیر ایجاد شده می تواند توسط مراکز مشاوره برای آموزش های مجازی، مشاوره و برگزاری کارگاه مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر علم نیز اشاره داشتند با توجه به اینکه ما در عصر کرونایی هستیم برنامه ها نیز باید متناسب با این عصر باشد و برنامه ها میبایست نو آورانه و خلاقانه باشد. همچنین از زحمات مراکز مشاوره در این ایام نیز تشکر و تقدیر نمودند.

خانم دکتر صادقی مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت در این گردهمایی اشاره داشتند سلامت روانی اجتماعی دانشجویان محور اصلی فعالیت مراکز مشاوره دانشگاه ها است. وی با اشاره به صدور کارنامه سلامت در سال جدید گفت با توجه به شیوع ویروس کرونا و تاثیرات جسمی و روحی آن و همچنین ضرورت پایش سلامت دانشجویان در ارتباط با این ویروس، در آغاز سال تحصیلی جدید برای همه دانشجویان کارنامه سلامت صادر خواهد شد و تاکید کرد با صدور کارنامه سلامت دانشجویان نیازمند دریافت خدمات مشاوره و روانشناسی شناسایی شده و در طول سال تحصیلی به آنان خدمات مشاوره ای و بالینی ارائه می شود.

وی با اشاره به صدور کارنامه سلامت روان از سال ۱۳۸۵ برای نو دانشجویان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تاثیرات جسمی و روحی آن و همچنین ضرورت پایش سلامت دانشجویان در ارتباط با این ویروس، در آغاز سال تحصیلی جدید برای همه دانشجویان کارنامه سلامت صادر خواهد شد.


دکتر صادقی تاکید کرد: با صدور کارنامه سلامت دانشجویان نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره شناسایی شده و در طول سال تحصیلی به آنان خدمات مشاوره ای و بالینی ارائه می شود.


مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در تشریح اقدامات این دفتر در سال 98 گفت: 1806 روان شناس و مشاور در 882 مرکز و شعبه دفاتر مشاوره در دانشگاهها، خوابگاه ها و دانشکده ها مشغول ارائه خدمات تخصصی به دانشجویان هستند که بیش از ۳۵ درصد این متخصصین دارای مدرک تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشد در رشته های روان شناسی و مشاوره هستند.


وی با اشاره به تدوین طرح ملی ارتقای سلامت دانشجویان گفت: با اجرای طرح ملی ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان انعقاد تفاهم نامه ها با وزارت کشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر و همکاری با شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد، دکتر صادقی اظهار داشت در سال گذشته حدود ۷۰۰ هزار نفرساعت آموزش دانشجویان، اساتید و کارکنان تحت آموزش قرار گرفتند.600 هزار نفر ساعت کارگاه آموزشی برای دانشجویان برگزار شد که۱۱۱ هزار نفر ساعت به بحث ازدواج و انتخاب همسر، 9000 نفر ساعت به آموزش مهارت های زندگی، 10 هزار نفرساعت در زمینه پیشگیری از خودکشی، ۹هزارنفرساعت ارتقا نشاط اجتماعی و مابقی به سایر موضوعات از جمله افزایش تاب آوری و ...اختصاص داشت.دکتر صادقی افزود: 70 هزار نفر ساعت آموزش نیز در سال ۹۸ ویژه متخصصان مراکز مشاوره دانشگاه ها برگزار شد.


وی برگزاری سومین کنگره نماز، سلامت روان و نشاط معنوی را برای مشاوران شاغل در مراکز مشاوره از جمله شاخص ترین اقدامات دفتر مشاوره و سلامت در سال 98 ذکر کرد.

 
مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با تاکید بر حضور فعال این دفتر در برگزاری مناسبت های ملی و جهانی مرتبط با سلامت دانشجویان گفت: این دفتر با کمک مراکز مشاوره دانشجویی هزاران بروشور و کتابچه در زمینه های مختلف منتشر و به سایر دانشگاه ها ارسال کرده است.


وی تولید اپلکیشن های موبایلی را از دیگر اقدامات دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در سال 98 نام برد و گفت: با رونمایی از اپلیکیشین های حال خوب من و سدا، ارائه خدمات غیر حضوری به دانشجویان شتاب گرفت.


مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با اشاره به انجام طرح پژوهشی سیمای زندگی در سال های ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: نتایج این طرح توسط تیم های تخصصی مورد تحلیل ثانویه قرار گرفته و در هر موضوع کتابچه ای شامل وضعیت و راهکارها تهیه و به مسئولان ارائه خواهد شد.


وی از تدوین برنامه جامع ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان خبر داد و گفت: در این برنامه، سه مولفه اثر محیط کلان، مداخلات فعلی ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان و وضعیت شاخص های سلامت جسمی روانی و اجتماعی دانشجویان مورد تحلیل قرار گرفته و خروجی نهایی در برنامه ریزی لحاظ شده است.


دکتر صادقی در مورد اقدامات دفتر مشاوره و سلامت و مراکز مشاوره دانشجویی که از بهار ۹۹ تاکنون و با توجه به شرایط خاص دوره کرونا انجام شده است به برگزاری مسابقه کشوری ترم کرونایی، برگزاری کمپین بزرگ دانشجویی در خانه بمانیم، برگزاری مشاوره های آنلاین به دانشجویان و خانواده ها در بیش از ۱۰۰ دانشگاه، برگزاری حدود ۸۰ هزارنفرساعت کارگاه های کشوری افزایش بهداشت روانی اجتماعی در دانشجویان و بیش از ۲۰ هزارنفرساعت آموزش برای اساتید و کارکنان اشاره نمود.


دکتر صادقی با اشاره به اولویت فراهم سازی فضایی امن در ایام امتحانات برای دانشجویان برگزاری و اجرای کمپین خداقوت به دانشجو در ایام امتحانات را از دیگر کمپین های بزرگ و موفق دانست.


همچنین ایشان تاکید کردند با توجه به شرایط پیش رو برنامه های دفتر مشاوره و سلامت و مراکز مشاوره دانشجویی به سمت استفاده بیشتر از فضای مجازی و ایجاد خلاقیت و تنوع در برنامه ها خواهد بود تا بتوان با استفاده از پتانسیل مراکز مشاوره دانشگاه ها حداکثر خدمات رسانی برای جامعه دانشگاهی فراهم آید.


در پایان از 40 مرکز مشاوره منتخب تقدیر شد. بر این اساس مرکز مشاوره دانشگاه تهران به عنوان مرکز ممتاز سال 98 معرفی شد.

همچنین مراکز مشاوره دانشگاه های فردوسی مشهد، شیراز ،اصفهان ، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، زابل ، بجنورد، صنعتی کرمانشاه و هنر تهران به عنوان مراکز مشاوره برتر معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.

در این آیین، عنوان مراکز مشاوره نمونه به مراکز مشاوره دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شاهرود، صنعتی نوشیروانی بابل، دامغان، بناب و هنر اسلامی تبریز اختصاص یافت.

همچنین بر اساس عملکرد سال 98، مراکز مشاوره دانشگاه های تبریز، علم و صنعت، کردستان، الزهرا(س)،شهرکرد، هرمزگان، هنراصفهان و خاتم الانبیاء بهبهان عنوان مرکز مشاوره فعال را به خود اختصاص دادند.

بر اساس این گزارش در بخش مراکز مشاوره فعال مناطق دهگانه دانشگاه ها، مراکز مشاوره دانشگاه های خوارزمی، گیلان، صنعتی ارومیه، بوعلی سینا، رازی کرمانشاه، یزد، جهرم، ولی عصر رفسنجان (عج)، بیرجند و شهید چمران اهواز به ترتیب به عنوان مراکز مشاوره فعال مناطق یک تا ده معرفی شدند.

از میان واحدهای دانشگاه پیام نور واحد استانی قزوین، از میان واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی البرز ، از میان واحدهای دانشگاه فنی و حرفه ای واحد شهید مفتح همدان و از میان واحدهای دانشگاه فرهنگیان واحد پردیس البرز عنوان مرکز مشاوره فعال را کسب کردند.

مطلب قبلی برگزاری اولین جلسه آنلاین دبیران مراکز بهداشت و درمان دانشگاهها در سازمان امور دانشجویان در تیرماه سال 1399
مطلب بعدی تهیه و نشر کلیپ های روانشناختی با موضوع مدیریت اضطراب امتحان آنلاین در مرکز مشاوره دانشگاه الزهرا(س)
چاپ
2047

لطفا برای ارسال نظر وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی

@ کلیه حقوق برای سازمان امور دانشجویان محفوظ است.

تماس با ما

شماره تماس:

96664471 21 (98+)

آدرس ایمیل: ch@saorg.ir

آدرس: تهران، میدان فردوسی، خیابان شهید موسوی (فرصت جنوبی سابق)، پلاک 27، سازمان امور دانشجویان، طبقه چهارم

کدپستی: 44734-15819  -  صندوق پستی: 1117-15815


دی ان ان