Menu

مشاوره دانشجویی در مطبوعات

مشاوره دانشجویی در آینه مطبوعات

فرشته حیدری
/ دسته: مطبوعات

دکتر ریاضی: خودکشی در دانشگاه‌ها نسبت به جامعه بسیار پایین است

معاون امور داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: نسبت خودکشی در دانشگاه‌ها نسبت به کل جامعه بسیار پایین است، اما حتی یک مورد خودکشی هم موضوع نگران کننده جامعه ما محسوب می‌شود.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ابوالحسن ریاضی در بیست و نهمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور که امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، به بحث خودکشی اشاره کرد و گفت: اگرچه آمار خودکشی در کشور براساس آمار‌های اعلام شده رو به افزایش است، اما ایران هنوز در مقایسه با شاخص‌های جهانی آمار‌های پایین‌تری از تعداد خودکشی دارد.

وی ادامه داد: نسبت خودکشی در دانشگاه‌ها نسبت به کل جامعه بسیار پایین است، اما حتی یک مورد خودکشی هم موضوع نگران کننده جامعه ما محسوب می‌شود.

معاون امور داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود: حوادثی در دی ماه جاری نزدیک به ۹۰ شهر کشور رخ داد و باید این مساله مورد بررسی و ریشه‌یابی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در طول ۴۰ سال گذشته فرآیندی از رشد انتظارات در جامعه ایجاد شده که رسانه‌ها در سراسر جهان به خلق این انتظارات دامن زده‌اند، اما وقتی امکان پاسخگویی به نیاز‌ها وجود نداشته باشد، نوعی ناامیدی، دلسردی، سرخوردگی ایجاد می‌شود که تاب آوری افراد را دچار مشکل می‌کند؛ که دراین اینجا نقش مشاوران بسیار حائز اهمیت است.

ریاضی ادامه داد: براساس پیمایشی که صورت گرفته، میزان خشونت کلامی، فیزیکی، اضطراب میل آسیب زدن به خود، بین جوانان افزایش یافته و ما باید مسیرارتباط بین دانشجویان و مراکز مشاوره را تسهیل کنیم.

وی در ادامه به مرحله سوم پیمایش طرح سیمای زندگی دانشجویی اشاره کرد که قرار است در اسفند ماه برگزار شود و گفت: عنوان شده بود که مصرف مواد گل بین جوانان افزایش یافته، این درحالی است که در دانشگاه‌ها مصرف این مواد به دلیل حضور و فعالیت مشاوران دانشگاهی کنترل و کاهش یافته، چون از قبل در این خصوص برنامه ریزی شده بود.
در ادامه این گردهمایی جواد شکراله مغانی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در چند سال گذشته اختلالات روانی بین دانشجویان دانشگاه های بزرگ روند صعودی داشته است.
وی ادامه داد: شاید بحث درمان در مسایل مذکور چندان موثر نباشد، دغدغه ما باید این باشد که علت های مشکل و اختلالات پیش آمده برای دانشجویان را باید شناسایی کنیم، تا سیر رشد اختلالات روانی دانشجویان را کاهش دهیم.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امیر کبیر افزود: یک مساله که اخیرا رشد داشته است بحث خود آسیب رسانی بین دانشجویان است.
وی ادامه داد: ما موظف هستیم برای روند بهبودی این افراد اقدامات موثری را انجام دهیم و جا دارد با تشکیل جلساتی به راهبردهای مشخصی دراین زمینه دست یابیم.
مطلب قبلی در گردهمایی رؤسای مراکز مشاوره دانشجویان مطرح شد: سیر صعودی اختلالات روانی بین دانشجویان
مطلب بعدی معاون دانشگاه خبر داد: آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علامه
چاپ
791 به این مطلب امتیاز دهید:
بدون امتیاز

نظر بده

افزودن نظر

x
دی ان ان