Menu

اخبار مشاوره

اخبار اداره مشاوره

برگزاری کارگاه مداخله در بحران در مرکز مشاوره دانشگاه کردستان
فرشته حیدری
/ دسته: اخبار

برگزاری کارگاه مداخله در بحران در مرکز مشاوره دانشگاه کردستان

بلایای طبیعی، سالانه منجر به مرگ، معلولیت جسمی و روانی و تغییر روند و مسیر زندگی میلیون ها نفر و صدمات مالی شدید برای افراد و دولت ها می گردند و به بحران های شدیدی منجر می گردد. بحرانها و سوانح طبیعی، جامعه را با مشکلات بسیاری رویرو می سازد که در بسیاری ازموارد افراد گرفتار در بحران، توانایی و کنترل خود را برای فائق آمدن به این شرایط دشوار از دست می دهند و مشکلات این افراد بدون مداخله های موثر حل نمی شوند. مددکاران اجتماعی از جمله نیروهای متخصصی هستند که دارای تخصص و تجربیات موثر در مدیریت بحرانها، خدمات رسانی و مداخله در بحرانهای اجتماعی می باشند.
هدف از مداخله در بحرانهای ناشی از وقایع، حل بحران و بهبود عملکرد اجتماعی افراد آسیب دیده است، و متخصصان برای دستیابی به این هدف در مرحله اضطراری سعی در تشخیص موقعیت بحرانی دارند و از تمامی منابع خدماتی تخصصی و مالی بهره می گیرند تا عملکرد مناسب در جهت حل بحران داشته باشند. یکی از مهمترین مسائلی که باید در شرایط بحرانی یه آن توجه گردد، گسترش شناخت در مورد افرادی است که در شرایط بحرانی قرار دارند و همچنین بدست آوردن شناخت در مورد مسائلی است که بحران را تسریع می کند. برای حل مشکلات روانی – اجتماعی مراجعین می بایست رابطه درمانی موثری با آنها برقرار ساخت و سعی در پاسخگوئی به نیازهای آنها داشت. همچنین می بایست به این افراد کمک کرد تا واقعیت را همانگونه که هست درک کنند و در مرحله انتقالی افراد آسیب دیده را در جهت به دست آوردن نقشهای از دست رفته اشان ترغیب کرد و همچنین سعی بر افزایش توان سازگاری، انطباق و آماده سازی بازماندگان داشت، توانایی حل مشکل را در آنها بالا برد و روحیه امید را در راستای حل مشکل در آنها بیدار کرد و به مداخلات موثر در هریک از مراحل مذکور پرداخت.
بر این اساس مرکز مشاوره دانشگاه کردستان مورخه 1/9/96 در راستای پیگیری رسالت کمک به هم نوع و ارتقای سلامت روان، با در نظر گرفتن اهمیت مداخله در بحران و نیز زلزله اخیر رخ داده در استان کرمانشاه، اقدام به برگزاری کارگاه مداخله در بحران و آموزش و مجهز نمودن کادر تخصصی خود در جهت اعزام به مناطق زلزله زده، نمود.
در این کارگاه ضمن تعاریف اولیه از بلا و بحران به بررسی مراحل گوناگون بحران پرداخته شد و اقدامات ضروری که در هر مرحله ضروری است بیان گردید. همچنین، ضمن بررسی نشانه ها و واکنش های افراد بحران زده و زلزله دیده مانند اختلال خواب، سوگ و افکار مزاحم راهکارهای مقابله با هریک مورد بحث قرار گرفت. در ادامه نیز نحوه مشاوره با افراد مختلف از جمله کودکان بررسی گردید و نمونه هایی در گروه مورد تحلیل قرار گرفت. همچنین از نجارب برخی از مشاوران که در مناطق زلزله زده حضور داشتند نیز استفاده گردید. در انتها نیز دکتر امانی مدیریت مرکز مشاوره نیز به جمع بندی بحث پرداخته و نکاتی را در ارتباط با وابستگی احتمالی افراد بحران زده به درمانگران و ذکر بایدها و نبایدهایی در زمینه وظایف متخصصان مداخله در بحران بیان گردید.
منبع: سایت دفتر مشاوره و سلامت
هر گونه استفاده از این خبر با ذکر منبع بدون اشکال است.
مطلب قبلی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با مهارت پیشگیری از افسردگی آشنا شدند.
مطلب بعدی برگزاری کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی در مرکز مشاوره دانشگاه بجنورد
چاپ
307 به این مطلب امتیاز دهید:
بدون امتیاز

نظر بده

افزودن نظر

x
دی ان ان