Menu

اخبار سلامت

اخبار اداره سلامت و تندرستی

کمپین بسیج ملی کنترل فشار خون همزمان با سراسر کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان به اجرا درآمد.

بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر در ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی در جهان و ایران است.

همچنین فشار خون در بین بیماری‌های غیرواگیر اولین علت مرگ و میر محسوب می‌شود، شیوع فشار خون بالا در جمعیت زیر ۳۵ سال حدود ۱۴ درصد و در جمعیت ۴۵ تا ۵۵ ساله شیوع یک سوم و در جمعیت بالای ۷۰ سال شیوع دو سوم دارد.

چاقی واضافه وزن، عدم تحرک، استعمال دخانیات، نمک (سدیم) فراوان در غذاها، پتاسیم کم در غذاها:، کمبود ویتامین D، مصرف الکل از علل ابتلا به فشار خون بالا می‌باشد، بطوریکه در کشور‌های غربی مصرف الکل و مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری عامل اصلی آن بوده و در کشور‌های دیگر بیماری‌های کلیوی، غددی و برخی بیماری‌های مادرزادی عامل آن است.

سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، تاری دید یا دوبینی، تپش قلب یا ضربان‌های قوی و نامنظم قلب، تنگی نفس از علایم فشار خون بالا است، البته در بسیاری موارد این بیماری بدون علامت است و  به همین دلیل بنام قاتل خاموش نامگذاری شده است.

27 اردیبهشت ماه همزمان با روز جهانی فشار خون کمپین بسیج ملی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان آغاز بکار کرد، این کمیین  به همت مرکز بهداشت دانشگاه و با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان باوی با هدف ایجاد حساسیت موضوعی در جامعه دانشگاهی ، افزایش آگاهی و سواد سلامت در زمینه فشار خون بالا ؛ و اندازه گیری فشار خون آغاز شد، این کمپین تا تاریخ 15/4/1398 ادامه دارد.

مطلب قبلی اهم برنامه های برگزار شده هفته سلامت 98 در دانشگاه زنجان
مطلب بعدی گزارش اقدامات هفته خوابگاه ها در دانشگاه علامه طباطبایی
چاپ
367 به این مطلب امتیاز دهید:
بدون امتیاز

لطفا برای ارسال نظر وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید

x
دی ان ان